Azerbaycan Edebiyatı İsimler Sözlüğü

Azerbaycan Edebiyatında İsimler Sözlüğü

Atatürk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında, Prof. Dr. Sedat ADIGÜZEL tarafından yönetilmekte olan “Azerbaycan Edebiyatında İsimler Sözlüğü” projesinin verileri, ağ ortamında “http://www.azerbaycanedebiyati.com” adresinde yayınlanmaya başlamıştır.

Şu ana dek “N” maddesine kadar veri girişi tamamlanmış olan projede, Azerbaycan edebiyatının başlangıcından günümüze kadar bütün yazar ve şairlerinin hayatları ile birlikte yaptıkları edebi ve ilmi çalışmalara yer verilmektedir.

Söz konusu antoloji çalışmasına görüş, öneri ve düzeltmeleriniz ile destek olmanızdan memnuniyet duyulacaktır.

Prof. Dr. Sedat ADIGÜZEL

1973 yılında Erzurum’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da tamamladı. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazandı. 1991 yılında Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne yatay geçiş yaptı. 1994 yılında bu bölümden mezun olduktan sonra aynı üniversiteye bağlı Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Halk Bilimi (Folklor) ana bilim dalına yüksek lisans öğrencisi olarak girdi. Bir süre farklı okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı.

1997 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünde araştırma görevlisi oldu. 1997 yılında Akbuzat, Zaytülek ile Hıvhılıv ve Akhak Kola Destanları Üzerine Bir Araştırma adlı yüksek lisans tezini tamamlayarak doktora eğitimine başladı. Elçin Efendiyev’in Romanları Üzerine Bir Çalışma ‘Oluşumsal-Yapısalcı İnceleme’ adlı doktora tezini 2001 yılında tamamladı.

2002 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümüne yardımcı doçent olarak atandı ve sırasıyla 2008 yılında doçentlik, 2013 yılında profesörlük unvanlarını almaya hak kazandı. 2012 yılından bu yana Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde dekan yardımcılığı görevini yürütmekte olan Adıgüzel, evli ve üç çocuk babasıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*