Kırgız Atasözleri – Ülkü Çelik Şavk

ÖN SÖZ

Kırgızca metin çevirilerinde sıkça başvurduğum Kırgızca Sözlük (Çev. A. Battal Taymas)’te dikkatimi çeken atasözlerini derleyip değerlendirmem konusundaki hocam Prof. Dr. Talat Tekin’in isteği doğrultusunda, önce bir makale olarak sunmayı planladığım bu çalışma, daha sonra Şarşeke Usupbekov’un Kırgız Makal Lakaptan adlı eserinden de seçtiğim atasözleriyle bir kitap hacmini almış ve baştaki çalışma, toplam 1818 atasözü, bunların çevirisi ve bazılarının Türk atasözleri denkleri ile dizin bölümlerinden oluşan elinizdeki kitap meydana gelmiştir.

Kitabın bütün hazırlıkları 1995 yılında tamamlanmış ve o yıl için TDK’dan yayın karan çıkmış, ancak bazı ufak tefek değişiklik ve düzeltmelerin yapılıp yayınlanması bu yıla kalmıştır. Bu sebeple Engin Yayınları arasında çıkan Ah­met Güngör, Asel Cailova Güngör, Türkçe Açıklamalı Kırgız Atasözleri, Ankara 1998 künyeli kitaptan herhangi bir şekilde faydalanmak söz konusu olmamıştır.

Bu kitabın konusunu oluşturan çalışmaya başlamama vesile olan hocam Prof. Dr. Talat Tekin’e buradan şükranlarımı sunarım. Çalışmamın diğer aşamalarında bana bilgisayar ve moral desteği veren eşim Fatih Şavk’a, baskıya hazırlanmasında yardımlarını gördüğüm Arş. Gör. Bülent Gül’e ve Dr. Metin Özarslan’a, kitabın TDK yayınları arasında yer almasını sağlayan Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’a, baskı aşamasında yardımlarını esirgemeyen Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın’a da çok teşekkür ederim.

Ülkü Çelik Şavk Ankara, 2000

KÜNYE

Kitap Adı: Kırgız Atasözleri
Yazarı: Ülkü ÇELİK ŞAVK
Yayınevi: Türk Dil Kurumu Yayınları
Basım Yeri ve Yılı: Ankara – 2002

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*