Nevruz Konulu Ödüllü Kompozisyon Yarışması

2014-2015 Eğitim-öğretim yılında, Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Azerbaycan Cumhuriyeti Kars Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla Atatürk Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanlığı tarafından “Türkiye Azerbaycan İlişkileri ve Haydar Aliyev Vizyonu” temalı kompozisyon yarışmasının düzenlenmiş, Atatürk Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları lisans programında eğitim gören öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen yarışmada dereceye giren öğrencilerin ödülleri, paydaş kurumlar tarafından törenle kendilerine takdim edilmişti.

Azerbaycan Cumhuriyeti Kars Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla 2015-2016 eğitim-öğretim yılında da Atatürk Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü lisans öğrencileri için benzer bir yarışma yapılmasına karar verilmiştir. Bu seneki kompozisyon yarışmasının konusu Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlığı ve Nevruz olarak belirlendi.

İlgili Bölüm Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda yer alan detaylar, aşağıda aynen verilmiştir.

ÖDÜLLÜ KOMPOZİSYON YARIŞMASI

Sevgili Öğrenciler,

2014-2015 Eğitim-öğretim yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Azerbaycan Cumhuriyeti Kars Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla Bölümümüz lisans programında okuyan öğrenciler arasında “Türkiye Azerbaycan İlişkileri ve Haydar Aliyev Vizyonu” temalı kompozisyon yarışması düzenlemiştik. Dereceye giren öğrencilerimize, paydaş kurumlar tarafından törenle ödülleri takdim edilmişti. Azerbaycan Cumhuriyeti Kars Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla bu eğitim-öğretim yılında da benzer bir yarışma yapılmasına karar verdik. Bu seferki kompozisyon teması ve şartları aşağıdaki gibidir:

TEMA: “Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlığı ve Nevruz”

(Açıklama: Bilindiği üzere Nevruz bir tabiat bayramıdır ve en eski çağlardan beri Türk boyları arasında kutlanmaktadır. Nevruz, baharın ve yeni bir yılın gelişini müjdeler. Yani yeniden doğuşu, yeni bir başlangıcı temsil eder. Azerbaycan’ın Sovyet esaretinden kurtulması da Azerbaycanlı kardeşlerimizin Nevruz’u sayılır. Uzun ve çileli kış aylarından kurtulan atalarımız için Nevruz coşkusu ile, kışı temsil eden işgalden kurtulan soydaşlarımızın bağımsızlık coşkusu benzer duygularla ifade edilebilir. Her ikisinde de yeni bir başlangıç ve yeşeren umutlar söz konusudur. Kompozisyonlarınızı buna benzer bir çerçevede, bağımsızlık ve Nevruz temalarını birleştirerek kaleme almalısınız.)

KATILIM ŞARTLARI

1. Yarışmaya sadece Atatürk Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü (lisans programları) öğrencileri katılabilir.

2. Kompozisyonlar Azerbaycan Türkçesiyle ve Azerbaycan Latin harfleriyle yazılacaktır.

3. Kompozisyonlar bilgisayar ortamında yazılacak ve 3 (üç) sayfayı geçmeyecektir. (Times New Roman yazı sitili, 12 punto, 1,5 satır aralığı ve kenarlardan üçer cm. boşluk bırakılacaktır.)

4. Kompozisyonlar en geç 1 Mart 2016 tarihinde Bölüm Başkanlığına teslim edilecektir.

ÖDÜLLER

Kompozisyonlar, Bölümümüz öğretim elemanlarından oluşan komisyon tarafından değerlendirilecektir.

Birinci: 2000 TL (İki bin TL)

İkinci: 1500 TL (Bin beş yüz TL)

Üçüncü: 1000 TL (Bin TL) ödül alacaktır.

ÖDÜL TAKDİM TÖRENİ

Dereceye giren öğrencilerimize ödülleri, 21 Mart 2016 tarihinde Bölümümüz ve Başkonsolosluk katkılarıyla gerçekleştirilecek “2016 Nevruz Programında” Sayın Başkonsolos tarafından takdim edilecektir.

Katılacak bütün öğrencilerimize başarılar dileriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*